लोकप्रिय खबर

उखु किसानलाई ४५ दिन भित्रै अनलाईन पेमेन्ट गर्ने सरकारको तयारी: मन्त्री यादव

ख्रीष्टियन समुदायका प्रमुख तीन संस्था एनसिएफ, एनसिएस र एफएनसीएनबीच सात बुदेँ सहमति (सहमति पत्रसहित)

हवाई उडानको टुङ्गो नलाग्दा सन्दीपले सिपिएल खेल्नेबारे अन्योल

कानुन संशोधन नगरी स्थानीय निर्वाचन हुन सक्दैन : गुरुङ

माई नगरमा दोश्रो कोरोना संक्रमित भेटिए

अर्जुनधारा नगरपालिकाद्वारा कृषकलाई च्यापकटर (कुट्टी काट्ने) यन्त्र वितरण

अपाङ बाल शिक्षा सरोकार केन्द्रलाई खाध्यान्न तथा दैनिक आवश्यकीय सामाग्री प्रदान

तेस्रो भेरीयन्टसँग जुध्न कर्णाली प्रदेश सरकारको कस्तो छ तयारी

सुर्खेत । नेपालमा कोरोना भाइरस (कोभिड-१९) को नयाँ भेरियन्ट (ओमिक्रोन) भित्रिएसँगै यसको रोकथाम तथा नियन्त्रणको गृहकार्य थालनी भई सकेको छ । सोही अनुरुप कोभिड-१९ को नयाँ भेरियन्ट (ओमिक्रोन) फैलन सक्ने जिल्लाहरुलाई रेडजोनमा राखि स्मार्ट लकडाउन शुरु गरिएको छ ।

पहिलो र दोस्रो लहर कर्णालीमा व्यापक फैलिएको थियो । सिमित स्वास्थ्य पूर्वाधार भएको कर्णालीमा यि दुवै लहर फैलदा यहाँका अस्पतालले विरामीहरुको चाप थेग्न सक्ने अवस्था थिएन । कर्णालीमा अहिलेसम्म नयाँ भेयिन्ट पुष्टि भने भइ सकेको छैन । नयाँ भेरियन्ट रोकथामका लागि प्रदेश सरकार जुटेको बताईएको छ । कोरोनाको तेस्रो भेरीयन्टसँग जुध्न र जनताको स्वास्थ्य सुरक्षाको प्रत्याभुतिका लागि लाग्न कर्मचारी तथा मातहतका निकायलाई कर्णालीका मुख्यमन्त्री जीवनबहादुर शाहीले निर्देशन दिइ सकेका छन् । शाहीले नयाँ भेरियन्टसँग जुध्नका लागि कुनै पनि कुराको अभाव हुन नदिनेसमेत बताएका छन् ।

जसका लागि आवश्यक वजेटको प्रवन्धसमेत मिलाई सकेको दावी गरेका छन् । नयाँ भेरियन्टसँग जुध्नका लागि प्रदेश सरकारले कणर्ालीका विभिन्न स्वास्थ्य संस्थाहरुका लागि करिव २ करोड ४८ लाख बजेट व्यवस्था गरेकोसमेत बताउँदै आएका छन् । मुख्यमन्त्री शाहीले प्रदेशका सबै स्वास्थ्य संस्था तथा सुरक्षा निकायलाई पूणर् तयारी आई अलर्ट अवस्थामा राखिएको जानकारी दावी गरेका छन् ।
स्वास्थ्य संस्थाहरुको पूर्वाधार विकास, अक्सिजन प्लान्ट सञ्चालन तथा स्वास्थ्यकर्मीको परिचालनको उचित प्रवन्ध मिलाइएको प्रदेश सरकारले जनाएको छ । कणर्ालीका विभिन्न अस्पताल तथा स्वास्थ्य संस्थाका लागि एम्बुलेन्स खरिदका लागि करिव ८० लाख बरावर वजेट विनियोजन गरि पठाइएको प्रदेश सरकारको भनाई छ ।

उक्त विनियोजित वजेटबाट प्रदेश अस्पताल सुर्खेत, स्वास्थ्य सेवा कार्यालय दैलेख, स्वास्थ्य सेवा कार्यालय जाजरकोट र स्वास्थ्य सेवा कार्यालय सल्यानका लागि एम्बुलेन्स खरिद गरिने बताइएको छ । यस्तै शववाहन खरिदका लागि ४८ लाख वजेटको व्यवस्था गरिएको छ । जसअनुसार स्वास्थ्य सेवा कार्यालय दैलेख, कालिकोट, सल्यान र स्वास्थ्य सेवा कार्यालय रुकुमपश्चिमलाई प्रति अस्पताल १२ लाखका दरले शववाहन खरिद गर्न वजेट निकासा गरी पठाएको कर्णाली सरकारको दावी छ ।

कर्णाली प्रदेश अस्पताल सुर्खेतको मेसिनरी औजार तथा प्रदेश जनस्वास्थ्य प्रयोगशाला सुर्खेतको लागि आवश्यक मेसिनरी औजार खरिदका लागि क्रमश ३८ लाख र २ करोड वजेट विनियोजन भएको छ ।
यस्तै पश्चिम सुर्खेतको पञ्चपुरी नगरपालिका, वीरेन्द्रनगरको कोभिड-१९ अस्पतालको व्यवस्थापकीय खर्चको लागि १० लाख बराबरको वजेट विनियोजन गरिएको छ । यस्तै कर्णालीका १० वटै जिल्लाका ६६ स्थानीय सामुदायिक स्वास्थ्य ईकाहरुमा करिव ३ करोड बजेट विनियोजन गरिएको प्रदेश सरकारको भनाई छ । पहिलो र दोस्रो कोरोना लहरका बेला अक्सिजनको चरम अभाव भएको कणर्ालीमा यस पटक ८ वटा अक्सिजन प्लान्ट निर्माणको गृहकार्यमा प्रदेश सरकार लागेको छ ।

जसका लागि कणर्ाली प्रदेश अस्पतालमा थप १, वीरेन्द्रनगर नगर अस्पतालमा १, गुर्भाकोट नगरपालिकास्थित मेहलकुना अस्पतालमा १, जिल्ला अस्पताल दैलेखमा १, कालिकोटमा १ रुकुम पश्चिममा १ गरी जम्मा ८ वटा अक्सिजन प्लान्ट स्थापना गरिने छ ।

कणर्ाली भित्रने मूख्य नाका भेरीगंगाको बबईबाट भित्रने नागरिकका लागि भेरीगंगा-१२ मा सरुवा रोग अस्पताल निर्माण हुने स्थानमा हाललाई होल्डिङ्ग सेन्टर निर्माणको कार्य सुरु भएको जनाइएको छ । यस्तै सुर्खेतको पश्चिममा पर्ने चौकुने गाउँपालिकाको कुइनेमा १५ बेडको आइसोलेशन सेन्टर सञ्चालनमा आइसकेको प्रदेश सरकारले जनाएको छ ।

यी स्वास्थ्य केन्द्रहरुको निर्माण नगरपालिका, प्रदेश सरकार र विभिन्न दातृ निकायको सहयोगबाट निर्माण गरिएका हुन् । भेरीगंगा, गुर्भाकोट र पञ्चपुरी तथा सल्यानको कपुरकोटमा सञ्चालन भई हाल बन्द भएका क्वारेन्टिन तथा आइसोलेसन सेन्टरलाई पुनः सञ्चालनमा ल्याउने तयारीमा प्रदेश सरकार रहेको छ । हाल कर्णालीमा २४५ जना सक्रिय संक्रमितहरु रहेका छन् ।

यो तथ्यांक वितेको एक महिनाको हो । जसमध्ये २२८ जना होम आइसोलेसनमा रहेका छन् भने २ जना संस्थागत आइसोलेसन रहेका छन् । कर्णालीमा हालसम्म ३३.६ प्रतिशतले पूणर् खोपको मात्रा प्राप्त गरेका छन् । यस्तै ४५.४ प्रतिशत नागरिकले पहिलो मात्रा खोप प्राप्त गरेका छन् ।

सुर्खेत प्रशासनले बार अनुसार कार्य सम्पादन गर्ने
यता जिल्ला प्रशासन कार्यालय सुर्खेतले कार्यालयबाट प्रदान गरिने सेवामा बार प्रणाली लागु गरेको छ । कार्यालयमा सेवाग्राहीको भिडभाड हुन थालेको र कोभिड-१९ को नयाँ भेरियन्टको प्रभाव बढ्न सक्ने भन्दै प्रशासनले बार प्रणाली लागु गरेको हो ।

बार प्रणर्ाली आगामी माघ १० गतेबाट लागु हुनेछ । कार्यालयमा बढेको भिडभाडले कोरोना जोखिम हुनसक्ने जनगुनासो बढेपछि प्रशासनले यस्तो कदम चालेको हो ।

बार प्रणाली अन्तरगत आइतबार र शुक्रबारका दिन लेकबेसी नगरपालिकाका सेवाग्राहीलाई सेवा दिइने छ । यस्तै वीरेन्द्रनगर नगरपालिका र पञ्चपुरी नगरपालिकाको पालो मंगलबार तोकिएको छ, भने सोमबार र मंगलबार भेरीगंगा नगरपालिका, चिंङ्गाड गाउँपालिका र बराहताल गाउँपालिकाका नागरिकले सेवा लिने गरी पालो तोकिएको छ ।

गुर्भाकोट नगरपालिका, सिम्ता गाउँपालिका र चौकुने गाउँपालिकाका नागरिकले भने बुधबार र विहीबार कार्यालयबाट सेवा लिन सक्ने जिल्ला प्रशासन कार्यालयका प्रमुख प्रशासकिय अधिकृत रामबहादुर बुढाले जानकारी दिए । प्रशासनमा सेवा लिन आउने सेवाग्राहीले अनिवार्य स्वास्थ्य मापदण्डसहित खोपकार्ड अनिवार्य साथमा ल्याउनु पर्नेछ ।


प्रकाशित : २०७८ माघ ६, बिहीबार : प्रकाशित

ताजा समाचार
  • खोज खबर बिसेष
    थप
  •