लोकप्रिय खबर

उखु किसानलाई ४५ दिन भित्रै अनलाईन पेमेन्ट गर्ने सरकारको तयारी: मन्त्री यादव

ख्रीष्टियन समुदायका प्रमुख तीन संस्था एनसिएफ, एनसिएस र एफएनसीएनबीच सात बुदेँ सहमति (सहमति पत्रसहित)

कानुन संशोधन नगरी स्थानीय निर्वाचन हुन सक्दैन : गुरुङ

हवाई उडानको टुङ्गो नलाग्दा सन्दीपले सिपिएल खेल्नेबारे अन्योल

माई नगरमा दोश्रो कोरोना संक्रमित भेटिए

अर्जुनधारा नगरपालिकाद्वारा कृषकलाई च्यापकटर (कुट्टी काट्ने) यन्त्र वितरण

राष्ट्रिय सभाको भागबन्डा : कांग्रेसले ६ पाउँदा माओवादी र समाजवादीलाई ५/५ सिट

मिन्डानाओ नागरिक नेतृत्वको शान्ति सम्झौताको वार्षिक कार्यक्रमले शान्तिको विकास गर्न सामूहिक पहलको आह्वान

२४ जनवरी २०२२ मा, ५१ देशहरूबाट २२,००० भन्दा बढी सामाजिक प्रतिनिधिहरूले भर्चुअल रूपमा आयोजित शान्ति दिवस मनाउन अन्तर्राष्ट्रिय शान्ति सम्मेलनमा भाग लिए। सो कार्यक्रमले ८ वर्ष पहिले मिन्डानाओमा इस्लाम र क्याथोलिक समुदायहरू बीच भएको नागरिक नेतृत्वको शान्ति सम्झौताको सम्झनामा थियो ।
२०१४ मा स्थानीय प्रतिनिधिहरू बीच शान्ति सम्झौताको प्रस्ताव गरेर एक अन्तर्राष्ट्रिय गैरसरकारी संस्था, हेवेनली कल्चर, वर्ल्डपिस, रेस्टोरेसन अफ लाईट ( एचडब्लूपीएल)ले मिन्डानाओमा द्वन्द्वको मध्यस्थता गरेको थियो । एचडब्लूपीएलका अध्यक्ष ली म्यान-हीको साक्षीमा, मागुइन्डानाओका तत्कालीन गभर्नर माननीय इस्माइल जी. मङ्गुदादातु र स्थानीय नेतृत्वको प्रतिनिधित्व गर्दै डाभाओको आर्कडियोसेसका आर्कबिशप-इमेरिटस फर्नान्डो क्यापालाले शान्ति सम्झौतामा हस्ताक्षर गरे। । त्यसबेलादेखि, मागुइन्डानाओ प्रान्त र मोरो इस्लामिक लिबरेशन फ्रन्ट (एमआइएलएफ) ले जनवरी २४ लाई ” एचडब्लूपीएल शान्ति दिवस” ​​को रूपमा घोषणा गरि यसलाई मिन्डानाओमा शान्ति निर्माणको लागि अन्तर्राष्ट्रिय सहयोग र स्थानीय साझेदारीलाई पुन: पुष्टि गर्न वार्षिक कार्यक्रमको रूपमा मनाउँदै आएको छ।
यसबाहेक, मिन्डानाओमा शान्ति सम्झौताको सम्मान गर्दै शान्ति स्मारकहरू निर्माण गरिएको थियो। पहिलो र दोस्रो शान्ति स्मारक २०१५ र २०१६ मा बनाइएको थियो। २०२१ मा, तेस्रो शान्ति स्मारक कोटाबाटो शहरमा अनावरण गरिएको थियो। लुजोनमा पहिलो भएको, दिन्ग्रस मा एक शान्ति स्मारक, इलोकोस नोरते एचडब्लूपीएल शान्ति दिवस ८ औं वार्षिकोत्सव कार्यक्रमको भागको रूपमा गत जनवरी २४ मा अनावरण गरिएको थियो। साथै, सिनिलोन एकीकृत राष्ट्रिय हाई स्कूलमा अवस्थित अर्को स्मारक फेब्रुअरीमा अनावरण गर्न तयार गरिएको छ।
“स्वर्ग र पृथ्वीमा शान्तिको नियम”” भन्ने विषयका साथ आयोजित कार्यक्रमले धर्महरू बीच अन्तरविश्वास सद्भावलाई प्रोत्साहित गर्न र शान्तिका लागि अन्तर्राष्ट्रिय कानून स्थापना गर्न सार्वजनिक समर्थन जुटाउने उद्देश्य राखेको थियो।
सिनेटका अध्यक्ष भिसेन्टे सोट्टो तेस्रो, सिनेटर पानफिलो ल्याक्सन, सिनेटर सिन्थिया भिल्लार, सिनेटर रोनाल्ड ‘बाटो’ डेला रोजा, प्रधानन्यायाधीश अलेक्ज्याण्डर गेस्मुन्डो र फिलिपिन्सका टिभी समाचार प्रस्तोता मारिज उमाली लगायत प्रमुख व्यक्तिवहरूले बधाई सन्देशहरू दिएका थिए। कानून, शिक्षा, युवा, महिला, निजी व्यवसाय र मिडिया लगायतका विभिन्न क्षेत्रका प्रमुख वक्ताहरूले आ-आफ्नो क्षेत्रमा शान्ति प्रवर्द्धन गर्ने योजना घोषणा गर्दै प्रतिबद्धता सन्देश पनि प्रस्तुत गरेका थिए।
श्री श्री राधा माधव मन्दिरका अध्यक्ष प्रभु महेन्द्र दासले एचडब्लूपीएल द्वारा आयोजित वल्र्ड एलायन्स अफ रिलिजियन्स पिस (वार्प) कार्यालयमा धार्मिक अगुवाहरूलाई कुरा गर्न, जानकारी बाढ्न, छलफल गर्न, सिक्न र मिलेर शान्तिपूर्ण रूपमा बढ्नको लागि विश्वव्यापी मञ्चका रूपमा सहभागी हुने निर्णय गरेको बताय। धर्मको क्षेत्रमा शान्ति स्थापनाका लागि योगदान पुर्याएको भन्दै उहाँले भन्नुभयो, “सबै धर्मले समझदारीपत्रको माध्यमबाट साझेदारी गर्नुपर्छ भन्ने मेरो दृढ विश्वास छ ।”   
फिलिपिन्स नेसनल प्रेयर ब्रेकफास्ट (पिएनपिबि) का अध्यक्ष र फिलिपिन्स क्रिस्चियन युनिभर्सिटी (पिसियु) को कानून कलेजका डीन न्यायाधीश राउल भिक्टोरिनो (रिट) ले एचडब्लूपीएलले विश्वव्यापी शान्ति निर्माणलाई समर्थन गर्न थालेको “क्रान्तिकारी लहर” बाट अन्तर्राष्ट्रिय कानून “डिक्लेरेसन अफ पिस एण्ड सेसेसन अफ वार (डिपीसिडब्लू)”को मस्यौदा मा वैश्विक विशेषज्ञहरु द्वारा शान्ति को एक वैश्विक संस्कृति र मानक को रूप मा वकालत गर्न को लागी थालेको थियो। उनले घोषणा गरे, “म डिपीसिडब्लूको राष्ट्रिय एकता समर्थनको लागि फिलिपिन्सका राष्ट्रपतिको समर्थन प्राप्त गर्ने प्रयास गर्नेछु। त्यहीँ समयमा, म फिलिपिन्सको कानून स्कूलहरूको संघसँग सहकार्य गरेर कानून कलेजमा डिपीसिडब्लू [शिक्षा] लाई एकीकृत गर्नेछु।”
साथै, फिलिपिन्सको शिक्षा क्षेत्रको प्रतिनिधित्व गर्दै, उच्च शिक्षाका कमिश्नर (छेद) रोनाल्ड अदामाटले भन्नुभयो, “छेद कमिश्न एन बन्चले राष्ट्रपति डुटेर्टेलाई २४ जनवरीलाई ‘राष्ट्रिय शान्ति दिवस’ घोषणा गर्न आग्रह गरेको छन् र निजी क्षेत्र लगायत सरकारका सबै साधन र निकायहरूद्वारा शान्ति गतिविधि, कार्यक्रम, समारोहहरू मार्फत एकैसाथ उत्सव र शान्तिको पालना गर्ने व्यवस्था मिलाइनेछ। यसलाई शिक्षा क्षेत्रमा पनि अवलोकन गरिने र मनाइनेछ ।”   
“हाम्रो उद्देश्य संसारका सबै मानिसहरूलाई एकसाथ ल्याउने शान्तिको संसार सृजना गर्न र भावी पुस्ताहरूका लागि दिगो विरासतको रूपमा छोड्नु हो। यो संसारलाई युद्धविहीन शान्तिमय बनाउन, शान्तिका दूत बनौं। हामी विश्वभरका मानिसहरूलाई सो भावना – शान्तिको चाहना – र शान्ति दिवसको सम्झना गरौं ताकि उनीहरूले यी सबैलाई सधैंभरि सम्झन सकून्,” अध्यक्ष लीले समापन वक्तव्यमा भन्नुभयो।


प्रकाशित : २०७८ माघ १४, शुक्रबार : प्रकाशित

ताजा समाचार
  • खोज खबर बिसेष
    थप