लोकप्रिय खबर

उखु किसानलाई ४५ दिन भित्रै अनलाईन पेमेन्ट गर्ने सरकारको तयारी: मन्त्री यादव

ख्रीष्टियन समुदायका प्रमुख तीन संस्था एनसिएफ, एनसिएस र एफएनसीएनबीच सात बुदेँ सहमति (सहमति पत्रसहित)

हवाई उडानको टुङ्गो नलाग्दा सन्दीपले सिपिएल खेल्नेबारे अन्योल

कानुन संशोधन नगरी स्थानीय निर्वाचन हुन सक्दैन : गुरुङ

माई नगरमा दोश्रो कोरोना संक्रमित भेटिए

अर्जुनधारा नगरपालिकाद्वारा कृषकलाई च्यापकटर (कुट्टी काट्ने) यन्त्र वितरण

अपाङ बाल शिक्षा सरोकार केन्द्रलाई खाध्यान्न तथा दैनिक आवश्यकीय सामाग्री प्रदान

बाँकेमा क्यान्सरको उपचार सस्तैमा

नेपालगन्ज : पश्चिम नेपालको बाँकेमा क्यान्सरको सम्पूर्ण स्वास्थ्य सेवा उपलब्ध छ। खजुरा गाउँपालिकामा रहेको ‘सुशील कोइराला प्रखर क्यान्सर अस्पताल’ले रेडियोथेपापी सेवाबाहेक सबै सुविधा रहेको अस्पतालका कार्यकारी निर्देशक डा. कृष्णप्रसाद आचार्य बताउँछन्।

‘क्यान्सरको अपरेसन, किमोथेरापी, सिटीस्क्यान, क्यान्सर छ कि छैन भनेर जाँच्ने प्रविधि हामीसँग छ’, डा. आचार्य भन्छन्, ‘क्यान्सर उपचारका लागि अब बाहिरी जिल्ला जानु पर्दैन। सस्तोमा हामी सबै सुविधा दिइरहेका छौं।’ यसअघि क्यान्सर रोगी चितवन, काठमाडौं तथा भारतका अस्पतालमा जान बाध्य थिए। जुन आर्थिक रुपमा बढी खर्चिलो हुन्थ्यो। ५० शैयामा सञ्चालन भइरहेको अस्पतालले एक वर्षदेखि बिरामी भर्ना गरेर नै उपचार गरिरहेको छ।

अस्पतालमा ११५ जना चिकित्सकसहितको जनशक्ति कार्यरत छ। जसमा चिकित्सक मात्र २२ जना छन्। त्यसमा पनि विशेषज्ञ चिकित्सकको संख्या १३ छ। पूर्वाधारको पनि खासै अभाव छैन। लुम्बिनी, कर्णाली र सुदूरपश्चिम प्रदेशका क्यान्सर रोगीलाई अस्पतालले सेवा दिइरहेको छ। शल्यक्रिया पनि भइरहेको छ। अस्पतालमा सामान्य शल्यक्रिया कम्तीमा ६ सय रुपैयाँदेखि २ हजार ५ सय रुपैयाँ र ठूला अपरेसनको शुल्क १० हजारदेखि १५ हजार रुपैयाँ मात्र छ। जुन अन्य अस्पतालभन्दा धेरै सस्तो भएको अस्पताल प्रशासनले जनाएको छ। बेलाबेलामा क्यान्सर शिविर सञ्चालन गर्दा निःशुल्क शल्यक्रिया समेत अस्पतालले गर्ने जनाएको छ।

२०६२ सालमा प्रखर परोपकार मिशनबाट अस्पताल सञ्चालनका लागि अभियान सुरु भयो। ११ माघ २०६५ मा धनधान्यञ्चल ज्ञान महायज्ञबाट संकलित पाँच करोड २६ लाख र प्रखर परोपकार मिसन नेपाल नामक संस्थाको तीन करोड २६ लाख ६१ हजार रुपैयाँमा ‘नेपाल क्यान्सर अस्पताल’ को नाममा पूर्वाधार निर्माणका कामहरू थालिएका थिए। जनस्तरबाट सुरु भएको यो अस्पताललाई १५ फागुन २०७३ को मन्त्रिपरिषद् बैठकमा स्वास्थ्यमन्त्री गगन थापाको पहलमा पूर्वप्रधानमन्त्री तथा कांग्रेस पूर्वसभापति स्व.सुशील कोइरालाको नाममा ‘सुशील कोइराला प्रखर क्यान्सर अस्पताल’ का रुपमा सरकारीकरण गरिएको थियो।


प्रकाशित : २०७८ माघ २६, बुधबार : प्रकाशित

ताजा समाचार
  • खोज खबर बिसेष
    थप
  •