लोकप्रिय खबर

उखु किसानलाई ४५ दिन भित्रै अनलाईन पेमेन्ट गर्ने सरकारको तयारी: मन्त्री यादव

ख्रीष्टियन समुदायका प्रमुख तीन संस्था एनसिएफ, एनसिएस र एफएनसीएनबीच सात बुदेँ सहमति (सहमति पत्रसहित)

हवाई उडानको टुङ्गो नलाग्दा सन्दीपले सिपिएल खेल्नेबारे अन्योल

कानुन संशोधन नगरी स्थानीय निर्वाचन हुन सक्दैन : गुरुङ

माई नगरमा दोश्रो कोरोना संक्रमित भेटिए

अर्जुनधारा नगरपालिकाद्वारा कृषकलाई च्यापकटर (कुट्टी काट्ने) यन्त्र वितरण

अपाङ बाल शिक्षा सरोकार केन्द्रलाई खाध्यान्न तथा दैनिक आवश्यकीय सामाग्री प्रदान

एमसीसीको पक्ष वा विपक्षमा रहने विषयमा एमाले अलमलमा छ ।

काठमाडौं । प्रमुख प्रतिपक्षी नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (एमाले)ले अमेरिकी नियोग मिलेनियम च्यालेन्ज कर्पोरेसन (एमसीसी) सम्झौता’bout के गर्ने भन्ने विषयमा कुनै निर्णय गर्न सकेको छैन । एमसीसीको पक्ष वा विपक्षमा रहने विषयमा एमाले अलमलमा छ ।

एमाले केन्द्रीय सचिवालय र संसदीय दलको बैठकमा समेत एमसीसी’boutमा छलफल भए पनि कुनै निर्णय हुन सकेको छैन । एमाले अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले उचित समयमा सही निर्णय गर्ने भन्दै प्रश्न गर्ने नेतालाई टालटुल जवाफ दिएका छन् ।

संसदीय दलको बैठकमा एमाले नेता एवं सांसद भीम रावल, घनश्याम भुसालले एमसीसी’boutमा एजेन्डा बनाएर छलफल गर्नुपर्ने माग गरेका थिए । तर, छोटो जवाफ दिँदै अध्यक्ष ओलीले उचित समयमा सही निर्णय गर्ने भन्दै पार्टीको स्पष्ट धारणा के हो भन्ने’boutमा बोलेनन् ।
बुधबार सरकारले एमसीसी सम्झौता संसद्मा टेबुल गर्ने सम्भावना छ । एमसीसी संसद्मा टेबुल गर्ने तयारीसँगै राजनीतिक दलहरू विभाजित भएका छन् । पाँच दलीय गठबन्धनमा रहेको नेपाली कांग्रेसले एमसीसी पारित गर्नुपर्ने पक्षमा निर्णय गरिसकेको छ । तर, प्रमुख प्रतिपक्षी एमालेले एमसीसी’boutमा कुनै निर्णय गर्न सकेको छैन ।

पाँच दलीय गठबन्धनमा रहेको नेकपा (माओवादी केन्द्र) एमसीसी’boutमा पार्टीमा आधिकारिक निर्णय नगरे पनि विपक्षमा उभिँदै आएको छ । नेकपा (एकीकृत समाजवादी)ले यथास्थितिमै एमसीसी पारित गर्न सकिँदैन भन्दै गत आइतबार देशैभरि विरोध प्रदर्शन गरेको छ ।
जनता समाजवादी पार्टी (जसपा)भित्र एमसीसी’bout फरक मत रहेको छ । संघीय परिषद्का अध्यक्ष डा. बाबुराम भट्टराई एमसीसी पारित गर्नुपर्ने पक्षमा छन् भने अध्यक्ष उपेन्द्र यादव समूह विपक्षमा उभिँदै आएको छ । राष्ट्रिय जनमोर्चा एमसीसीको विरोधमा पहिलेदेखि नै आन्दोलनमा रहेको छ ।

आफ्नो नेतृत्वमा रहेको सरकारको समयमा एमाले अध्यक्ष ओलीले एमसीसी संसद्मा प्रस्ताव दर्ता गरेका थिए । एमसीसी पारित गर्न ओलीले निकै जोडबल गरे पनि त्यतिबेला पारित गराउन सकेनन् । तत्कालीन नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा) नेता हाल माओवादी केन्द्र अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल र एकीकृत समाजवादीका अध्यक्ष माधवकुमार नेपाल, वरिष्ठ नेता झलनाथ खनाल एमसीसी राष्ट्रको हितमा नभएको भन्दै सर्त संशोधन गरी पारित गर्नुपर्ने पक्षमा थिए । दाहाल, नेपाल, खनालसहितका नेता अहिले पनि यथास्थितिमै पारित गर्न नहुने पक्षमा उभिँदै आएका छन् ।

एमाले प्रमुख सचेतक विशाल भट्टराई एमसीसी’boutमा सत्तारूढ दलको स्पष्ट र साझा धारणा आएपछि मात्रै एमालेले आफ्नो धारणा सार्वजनिक गर्ने बताउँछन् । पार्टीमा यस विषयमा व्यापक छलफल भएको भन्दै उनले उचित समयमा सही निर्णय गर्ने अध्यक्ष ओलीले बताइसकेको बताए ।

एमालेका नेता एवं सांसद रावलले एमसीसी’bout एमालेले स्पष्ट धारणा सार्वजनिक गर्नुपर्ने माग गर्दै आएका छन् । राष्ट्रिय स्वाधीनता एवं हितको पक्षपोषण गर्दै एमालेले धारणा सार्वजनिक गर्नुपर्ने बताउँदै उनले एमसीसी राष्ट्रको हितमा नभएकाले पारित गर्न नहुने बताउँछन् ।
नेपालको सार्वभौमसत्ता, स्वाधिनता, स्वतन्त्रता, स्वाभिमान, हित तथा नेपालको संविधान र कानुनविपरीत एमसीसी रहेको जिकिर गर्दै उनले यसको पक्षमा एमाले उभिन नसक्ने बताए । नेपाल सरकार र एमसीसीबीच भएको मूल सम्झौता र त्यसको आधारमा गरिएका एक दर्जन जति सम्झौता एवं कार्ययोजना कैयन प्रावधानहरू राष्ट्रहितविपरीत रहेको रावलको दाबी छ ।

एमालेभित्र एमसीसी’  फरक मत रहेको भए पनि एमालेले आफ्नो स्पष्ट धारणा सार्वजनिक गर्न सकेको छैन । त्यही भएर नेताहरूले स्पष्ट धारणा तय गर्नुपर्ने माग गर्दै आएका छन् ।


प्रकाशित : २०७८ फाल्गुन ४, बुधबार : प्रकाशित

ताजा समाचार
  • खोज खबर बिसेष
    थप
  •