लोकप्रिय खबर

उखु किसानलाई ४५ दिन भित्रै अनलाईन पेमेन्ट गर्ने सरकारको तयारी: मन्त्री यादव

ख्रीष्टियन समुदायका प्रमुख तीन संस्था एनसिएफ, एनसिएस र एफएनसीएनबीच सात बुदेँ सहमति (सहमति पत्रसहित)

हवाई उडानको टुङ्गो नलाग्दा सन्दीपले सिपिएल खेल्नेबारे अन्योल

कानुन संशोधन नगरी स्थानीय निर्वाचन हुन सक्दैन : गुरुङ

माई नगरमा दोश्रो कोरोना संक्रमित भेटिए

अर्जुनधारा नगरपालिकाद्वारा कृषकलाई च्यापकटर (कुट्टी काट्ने) यन्त्र वितरण

अपाङ बाल शिक्षा सरोकार केन्द्रलाई खाध्यान्न तथा दैनिक आवश्यकीय सामाग्री प्रदान

शान्तिको घोषणा र युद्धको अन्त्य नारा सहित (एचडब्लूपीएल)को छैठौ वार्षिकोत्सव सम्पन्न

व्यापक द्वन्द्वका कारण व्यक्तिगत जीवनको सुरक्षा निरन्तर खतरामा परेको वर्तमान युगमा शान्ति निर्माणलाई साझाताका आधारमा सबै देश, समुदाय र व्यक्तिहरूका लागि शान्तिको मूल्य, मान्यता र संस्कृति प्रवर्द्धन गर्ने प्रणालीमा विश्व समुदायको सहअस्तित्व र अन्तरनिर्भरताका सिद्धान्तहरू विकास गर्न माग गरिएको छ।
एचडब्लूपीएलको शान्तिको घोषणा र युद्धको अन्त्य (डीपीसीडब्ल्यु)को छैठौ वार्षिकोत्सव’ १४ मार्च २०२२ मा ५,000 भन्दा बढी सहभागीहरूको साथमा, शान्तिलाई संस्थागत गर्दै: दिगो शान्तिको लागि कानूनी आधार निर्माण गर्ने विषय अन्तर्गत अनलाइन आयोजित गरियो।
संयुक्त राष्ट्रसंघ-संग आवद्द गैर सरकारी संस्था हेवेनली कल्चर, वर्ल्ड पिस, रेस्टोरेसन अफ लाईट(एचडब्लुपीएल)ले प्रत्येक समाजमा शान्तिको संस्थागत गर्न सरकार र नागरिक समाजका प्रयासहरूको संयुक्त प्रयासलाई समर्थन गरेको छ। २०१६ मा घोषणा गरिएको यसको डीपीसीडब्लुले संयुक्त राष्ट्रसंघ, अफ्रिकन युनियन (एयु), र इयु लगायतका अन्तर्राष्ट्रिय संस्थाहरूसँग मिलेर नागरिकको नेतृत्वमा शान्ति समर्थन गर्न मार्गदर्शन प्रदान गरेको छ जसले महिला र युवाहरूको सहभागिताको साथ पर्याप्त द्वन्द्व समाधानको लागि मानकको रूपमा मानक मार्गदर्शनलाई जोड दिएको छ।
“दिगो शान्तिको लागि कानुनी आधार निर्माण गर्नु पर्ने” आवश्यकताको सन्दर्भमा अन्तर्राष्ट्रिय कानून संघ (आइएलए) बंगलादेश शाखाका अध्यक्ष डा. कमल होसेनले भने, “शान्ति प्राप्त गर्नको लागि पूर्व शर्त जनताको अपरिहार्य अधिकारहरू सुरक्षित गर्नु हो, जसमा कानुनभन्दा अघि समानता समावेश छ, कानूनको समान संरक्षण, गैर-भेदभाव, संगत गर्ने स्वतन्त्रता, भेला हुने स्वतन्त्रता र अभिव्यक्तिको स्वतन्त्रता।”
थप रूपमा, एचडब्लुपीएल अन्तर्राष्ट्रिय कानून शान्ति समितिकी सदस्य, सुश्री अन्ना सेर्भेनाकोभाले उल्लेख गरे “विश्वमा चलिरहेको संकटमा, सरकारहरूले आफैंलाई प्रश्न गर्छन्, आपतकालीन संकटलाई पार गर्नको लागि कस्तो प्रकारको कदम चाल्नु उत्तम हुन्छ। मानव विकासका लागि जनस्वास्थ्य आपतकाल, जलवायु परिवर्तन, आर्थिक गिरावट, मानवअधिकारमाथिको प्रतिबन्धलाई पार गरेर यी बोझलाई सरकारका निकायहरूले कसरी समाधान गर्ने भन्ने कुरामा ल्याउँछ। सरकारको पक्षमा धेरै कामको भार छ, त्यसैले तिनीहरूको संस्थागत कार्यसूचीमा के प्राथमिकताहरू छन् भन्ने महत्त्वपूर्ण छ।”
वक्ताको रूपमा, युनिभर्सिडाड आइएनसीइमा अन्तर्राष्ट्रिय कानूनका प्रोफेसर रोमेल सान्तोस डियाजले भने कि सिनेट, परराष्ट्र मन्त्रालय र डोमिनिकन रिपब्लिकमा महान्यायाधिवक्ताको कार्यालय लगायतका सरकारी कार्यालयहरूले गैरसरकारी संस्थाहरूसँग डीपीसीडब्लु मा आधारित नागरिक सुरक्षा र मानव अधिकार सम्बन्धी सार्वजनिक नीतिहरूको लागि राज्यको निर्णय लिने काम गरिरहेका छन्।
धार्मिक द्वन्द्वका प्रचलित संकटहरूको जवाफ दिँदै, दक्षिण अफ्रिकाको वेस्ट्रिजमा इमाम मौलाना शफीक नोलानले व्यक्त गरे, “डीपीसीडब्लुले धर्महरू बीचको शान्ति र धार्मिक द्वन्द्वको अन्त्यको महत्त्वलाई जोड दिन्छ। एचडब्लुपीएल द्वारा आयोजित मासिक धर्मशास्त्र संवाद विशेष गरी डीपीसीडब्लुमा व्यक्त गरिएका मूल्यहरू प्रतिबिम्बित गर्दै धार्मिक शास्त्र र अभ्यासहरूको गलतफहमीलाई तोड्ने मंचको रूपमा सिर्जना गरिएको हो।
एचडब्लुपीएलका अध्यक्ष मान ही लीले भने कि युद्ध र द्वन्द्वहरू जारी रहन्छ किनभने “हालको अन्तर्राष्ट्रिय कानून अनुसार कथित रूपमा आवश्यक भएमा युद्धहरू सुरु गर्न सकिन्छ, त्यसैले यसले युद्धको अन्त्य गर्न सक्दैन।” उनले विश्वव्यापी रुपमा सबै विश्व सदस्यहरूलाई “शान्तिको सन्देशवाहक” को रूपमा एकताबद्ध हुन आवश्यक भएको कुरामा जोड दिए “निश्चय पनि (शान्तिको लागि अन्तर्राष्ट्रिय कानून) जसले शान्ति ल्याउन सक्छ।”
फेब्रुअरी २८ मा, एचडब्लुपीएलले युक्रेनमा रूसको आक्रमणमा शरणार्थी संरक्षण र युद्ध विरुद्ध विश्वव्यापी युवा ऐक्यबद्धता समावेश गर्ने एक बयान जारी गर्‍यो र यसलाई १९२ देशहरूमा पुर्याउने काम गर्दै छ। डीपीसीडब्लु ले शान्तिको संस्कृति फैलाउन बल प्रयोग निषेध, धार्मिक स्वतन्त्रता र नागरिक सहभागिता जस्ता अन्तर्राष्ट्रिय समाजद्वारा प्रवर्द्धन गरिने शान्तिका सिद्धान्तहरू प्रस्तुत गर्दछ। यसले राष्ट्र-राज्य मात्र नभई अन्तर्राष्ट्रिय संघसंस्था र सबै नागरिकलाई पनि शान्ति निर्माणमा प्रमुख भूमिका निर्वाह गरेर विश्व समाजका सबै सदस्यहरू मार्फत दिगो शान्ति हासिल गर्न सकिन्छ भन्ने कुरामा जोड दिन्छ।
डीपीसीडब्लुको बारेमा पूर्ण रुपमा जान्न चाहनुहुन्छ वा रूस र युक्रेन सम्बन्धी विज्ञप्तिको लागि, तपाईं www.hwpl.kr मा गएर हेर्न सक्नुहुन्छ।


प्रकाशित : २०७८ चैत्र १, मंगलवार : प्रकाशित

ताजा समाचार
  • खोज खबर बिसेष
    थप
  •