लोकप्रिय खबर

उखु किसानलाई ४५ दिन भित्रै अनलाईन पेमेन्ट गर्ने सरकारको तयारी: मन्त्री यादव

ख्रीष्टियन समुदायका प्रमुख तीन संस्था एनसिएफ, एनसिएस र एफएनसीएनबीच सात बुदेँ सहमति (सहमति पत्रसहित)

हवाई उडानको टुङ्गो नलाग्दा सन्दीपले सिपिएल खेल्नेबारे अन्योल

कानुन संशोधन नगरी स्थानीय निर्वाचन हुन सक्दैन : गुरुङ

माई नगरमा दोश्रो कोरोना संक्रमित भेटिए

अर्जुनधारा नगरपालिकाद्वारा कृषकलाई च्यापकटर (कुट्टी काट्ने) यन्त्र वितरण

अपाङ बाल शिक्षा सरोकार केन्द्रलाई खाध्यान्न तथा दैनिक आवश्यकीय सामाग्री प्रदान

नियमविपरीत शुल्क असुल्दै सामुदायिक विद्यालय

दैलेख-शिक्षकलाई तलब खुवाउने बहानामा दैलेखको ठाटीकाँध गाउँपालिकामा रहेका केही सामुदायिक विद्यालयले नियमविपरीत विद्यार्थीबाट शुल्क असुल्ने गरेको पाइएको छ । शिक्षक शिक्षिकालाई तलब खुवाउने भन्दै ठाँटीकाँधका विद्यालयले नियमविपरीत मासिक एक सयदेखि चार सयसम्म शुल्क असुल्ने गरेको पाइएको हो ।
ठाँटीकाँध गाउँपालिका–६ मा रहेको बालकल्याण आधारभूत विद्यालय, वडा नं. ४ मा रहेको चुली आधारभूत विद्यालय डाँडाखाल, देवती माध्यमिक विद्यालय गैरागाउँ, मालिका माध्यमिक विद्यालय र जनता आधारभूत विद्यालयले विद्यार्थीबाट नियमविपरीत शुल्क उठाउने गरेको अभिभावकले गुनासो गरेका छन् ।
संविधानले माध्यमिक तहसम्म शिक्षालाई निःशुल्क बनाए पनि सामुदायिक विद्यालयले शिक्षक शिक्षिकालाई तलब खुवाउने भन्दै विद्यार्थीबाट शुल्क उठाउनु संविधान र नियमविपरीत भएको अभिभावकहरू बताउँछन् । गाउँपालिकाका जनप्रतिनिधिले कार्यकर्ता पाल्नका लागि आफूखुसी शिक्षक, शिक्षिका राख्ने गरेको र त्यसको प्रत्यक्ष मार अभिभावकलाई परेको ठाँटीकाँध गाउँपालिका–४ का स्थानीय टिकाराम कठायतको भनाइ छ । त्यस गाउँपालिकामा मावि सञ्चालन भएका विद्यालयले कक्षा ६ देखि पैसा असुल्ने गरेका छन् भने प्राथमिक आधारभूत विद्यालयले कक्षा १ देखि मनपरि शुल्क उठाइरहेका छन् । संविधानको धारा ३१ को बुँदा २ मा प्रत्येक नागरिकलाई राज्यबाट आधारभूत तहसम्मका शिक्षा अनिवार्य निःशुल्क तथा माध्यमिक तहको शिक्षा निःशुल्क पाउने भनी उल्लेख गरिएको छ । संविधानविपरीत रकम असुलेर ती विद्यालयले गैरकानुनी काम गरेको अभिभावकहरूको भनाइ छ ।
गाउँपालिकाबाट सय मिटरको दूरीमा रहेका विद्यालयमा समेत कक्षा १ देखि नै मासिक चार सय रुपैयाँका दरले उठाउने गरिएको पाइएको छ । तर पालिकाले चासो दिँदैन, यो विद्यालयमा शिक्षक राखेर कार्यकर्ता पोस्ने काम गरेको ठाँटीकाँध गाउँपालिकाका एक कर्मचारीले बताए । स्थानीय सरकारको बेवास्ताले सर्वसाधारण सरकारी विद्यालयलाई शुल्क बुझाउन बाध्य भएका छन् । ठाँटीकाँध गाउँपालिका–४ गैरागाउँका खम्बबहादुर कठायतका चार सन्तान देवती माध्यमिक विद्यालयमा अध्ययन गरिरहेका छन् । उनले चार जना सन्तालले विद्यालयमा अध्ययन गरेवापत मासिक सात सय रुपैयाँ बुझाउनु परेको गुनासो गरे ।
विद्यार्थी अनुपातमा शिक्षक दरबन्दी नहुँदा गुणस्तरीय शिक्षा दिनका लागि सल्लाहबमोजिम नै शुल्क लिने गरेको देउती माध्यमिक विद्यालय गैरागाउँका प्रधानाध्यापक सुरतबहादुर शाहीले
बताए । ठाँटीकाँध गाउँपालिका–६ मा रहेको बालकल्याण आधारभूत विद्यालयमा पनि मासिक शुल्क लिने गरेको प्रधानाध्यापक टेकबहादुर रोकायाले बताए । शिक्षक अभावले पढाइ नहुने हुँदा अभिभावकसँग शुल्क उठाएर शिक्षकलाई तलब खुवाउँदै आएको उनले स्वीकार गरे । संघले दरबन्दीको व्यवस्थापन नगरिदिने र स्थानीय सरकारले पनि चासो नदिँदा विद्यार्थीबाट शुल्क उठाउनु रहर नभई बाध्यता भएको प्रधानाध्यापक रोकायाले वताए ।
सामुदायिक विद्यालयमा पनि निजी विद्यालय जसरी शुल्क दिनुपर्ने बाध्यताले अभिभावकलाई सकस हुने गरेको छ । विद्यालयले विद्यार्थीबाट शुल्क असुली गर्दै आएको छ भने उता विद्यालयका संरचना भने जीर्ण भएको स्थानीयको भनाइ छ । शिक्षा क्षेत्र नै प्राथमिकतामा राख्नु पर्ने स्थानीय सरकारको दायित्व भए पनि पर्याप्त मात्रामा बजेट विनियोजन नगर्नु दुर्भाग्य भएको शिक्षा विकास तथा समन्वय इकाई दैलेखका प्रमुख तेजबहादुर थापाले बताए । गाउँपालिकाको नाराले व्यावसायिक शिक्षालाई जोड दिएको भए पनि त्यो नारामै सीमित छ । शिक्षा क्षेत्र अहिलेसम्म प्राथमिकतामा परेको छैन । नेतृत्व इमान्दार बन्न नसक्दा विद्यालयको अवस्था दयनीय छ भने विद्यार्थीबाट शुल्क असुली कानुनविपरीत भएको स्थानीय खम्ब कठायत बताउँछन् ।


प्रकाशित : २०७८ चैत्र १७, बिहीबार : प्रकाशित

ताजा समाचार
  • खोज खबर बिसेष
    थप
  •