लोकप्रिय खबर

उखु किसानलाई ४५ दिन भित्रै अनलाईन पेमेन्ट गर्ने सरकारको तयारी: मन्त्री यादव

ख्रीष्टियन समुदायका प्रमुख तीन संस्था एनसिएफ, एनसिएस र एफएनसीएनबीच सात बुदेँ सहमति (सहमति पत्रसहित)

कानुन संशोधन नगरी स्थानीय निर्वाचन हुन सक्दैन : गुरुङ

हवाई उडानको टुङ्गो नलाग्दा सन्दीपले सिपिएल खेल्नेबारे अन्योल

माई नगरमा दोश्रो कोरोना संक्रमित भेटिए

अर्जुनधारा नगरपालिकाद्वारा कृषकलाई च्यापकटर (कुट्टी काट्ने) यन्त्र वितरण

राष्ट्रिय सभाको भागबन्डा : कांग्रेसले ६ पाउँदा माओवादी र समाजवादीलाई ५/५ सिट

युक्रेनमा युद्ध अन्त्य गर्न अन्तर्राष्ट्रिय समुदायलाई शान्तिका लागि अन्तर्राष्ट्रिय कानून लागू गर्न अन्तर्राष्ट्रिय गैरसरकारी संस्थाहरूको आग्रह

 

अन्तर्राष्ट्रिय शान्ति एनजीओ, एचडब्लुपीएल र बिजनेस वुमन म्यागजिनद्वारा आयोजित “युक्रेनमा शान्तिको पुनर्स्थापनासम्बन्धी अन्तर्राष्ट्रिय सम्मेलन” मा विश्वभरका संगठनहरू भेला भए।

युक्रेनमा रुसको आक्रमण ५० दिनभन्दा बढी समयदेखि जारी रहँदा अन्तर्राष्ट्रिय समुदायले विभिन्न कोणबाट युद्ध अन्त्य गर्ने उपायहरू खोजिरहेका छन्।

२१ अप्रिल, २०२२, साँझ ४:४५ बजे हेभेन्ली कल्चर वर्ल्ड पिस रिस्टोरेसन अफ लाइट (एचडब्लुपीएल)को युक्रेन शाखा र बिजनेस वुमन म्यागजिनद्वारा अनलाइन सह-आयोजित, “युक्रेनमा शान्तिको पुनर्स्थापनासम्बन्धी अन्तर्राष्ट्रिय सम्मेलन”लगभग १५ देशका ५०० जना सहभागीहरू थिए। उक्त सम्मेलन मानवीय सहायताको नतिजा साझा गर्न र युक्रेनमा शान्ति पुनर्स्थापना गर्न, अन्तर्राष्ट्रिय समुदायद्वारा सहयोगी प्रयासहरूको लागि आह्वान गर्न आयोजना गरिएको थियो।

एचडब्लुपीएल संयुक्त राष्ट्रसंघ ईकोसक र डीजीसीसँग सम्बन्धित कोरियामा आधारित अन्तर्राष्ट्रिय शान्ति एनजीओ हो। २०१३ देखि, एचडब्लुपीएलले विश्वव्यापी शान्ति र युद्धको अन्त्यका लागि विभिन्न शान्ति गतिविधिहरू सञ्चालन गरेको छ। प्रतिनिधि उदाहरणको रूपमा, एचडब्लुपीएलले शान्तिको लागि अन्तर्राष्ट्रिय कानून लागू गर्न २०१६ मा डिक्लेरेसन अफ पिस एण्ड सेसेसन अफ वार (डीपीसीडब्लु) घोषणा गर्‍यो र विश्वभरका १७६ देशहरूबाट ‘डीपीसीडब्लु समर्थन हस्ताक्षरहरू’ प्राप्त गर्यो।

कार्यक्रमको सह-आयोजक, द बिजनेस वुमन म्यागजिन, २०१४ मा स्थापना भएको थियो र युक्रेनमा मुख्यालय सहित ३० देशहरूमा ३० विदेशी शाखाहरू छन्। उक्त  म्यागेजिनले विश्वभरका महिला उद्यमीहरूको व्यापारिक मुद्दाहरू प्रस्तुत गर्दछ र युरोपेली संसद र युरोपेली आयोगद्वारा एक मात्र युक्रेनी अन्तर्राष्ट्रिय पत्रिकाको रूपमा प्रमाणित गरिएको छ।

सम्मेलनमा, युक्रेनमा युद्धको स्थितिमा रहेका जीवनका सबै क्षेत्रका नेताहरू, प्रोफेसरहरू र एचडब्लुपीएललाई सहयोग गर्ने पत्रकारहरूले वर्तमान युद्धको अमानवीय वास्तविकतालाई आरोप लगाउँदै प्रस्तुतीकरणहरू गरे। यसमा “युक्रेनको वर्तमान अवस्था र अन्तर्राष्ट्रिय समुदायको सहयोगका लागि अनुरोधहरू” शीर्षकमा भाषण दिएका युक्रेनका युवा तथा खेलकुद उपमन्त्री मेरीना पोपाटेन्को र अन्तर्राष्ट्रिय पत्रिका “बिजनेस वुमन” का संस्थापक हन्ना क्रिसियुक, प्रोफेसर रोमेल सान्तोस डियाज, र पत्रकार इगोर शेभरोभ पनि सहभागी थिए। एचडब्लुपीएलले आफ्ना साझेदार संस्थाहरू, युक्रेनीहरूका लागि अन्तर्राष्ट्रिय सहायता मुख्यालय, एनजीओ “पोरुच”, परोपकारी संस्थान “एसडब्लुएएन”, युक्रेनको महिला संघको जारी शरणार्थी सहायता परियोजनाहरू प्रस्तुत गर्‍यो र सहभागीहरूलाई मानवीय सहायताको लागि कोष जुटाउन प्रोत्साहित गर्यो ।

डोमिनिकन फेडेरलिस्ट फाउन्डेशनका अध्यक्ष र युनिभर्सिडाड आइएनसीइमा अन्तर्राष्ट्रिय कानूनका प्राध्यापक प्रोफेसर रोमेल सान्तोस डियाजले भने, “एचडब्लुपीएलले संयुक्त राष्ट्र संघको बडापत्रलाई सबैभन्दा राम्रोसँग पूरा गर्ने कागजात पत्ता लगाएको छ। साथै अमेरिकी राज्यहरूको संगठनको चार्टर (ओएएस), र ओएएसको अन्तर्राष्ट्रिय अदालतको विधान डिक्लेरेसन अफ पिस एण्ड सेसेसन अफ वार  (डीपीसीडब्लु) हो” र उनले डीपीसीडब्लुको मूल्य “एक सर्वोत्तम दस्तावेजको रूपमा घोषणा गरे जसले, यस समयमा,युक्रेनमा समाधानहरुको खोज को लागी एक आधारको रूपमा धेरै सकारात्मक प्रभाव पार्नेछ। ।”

“म जोड दिन चाहन्छु कि युक्रेनमा अहिले करिब ८ लाख युवाहरू बाँकी छन्, जसमध्ये 2 लाख आन्तरिक रूपमा विस्थापित भएका छन्, धेरै शत्रुतामा छन्, धेरैले आफ्नो घर गुमाएका छन्, धेरैले आफ्नो जागिर, व्यवसाय गुमाएका छन् र उनीहरूको अध्ययन निलम्बन गर्न बाध्य भएका छन्। तिनीहरू सबैलाई विशेष ध्यानाकर्षण र समर्थन चाहिन्छ।” युक्रेनका युवा तथा खेलकुद उपमन्त्री मेरीना पोपाटेन्कोले भने।

“युद्धको प्रारम्भ लगत्तै, एचडब्लुपीएलले रुसको आक्रमणको निन्दा गर्‍यो, जसले गर्दा असंख्य नागरिकको जनहानी भएको थियो, र आधिकारिक कथन मार्फत अन्तर्राष्ट्रिय कानूनका सिद्धान्तहरूलाई समर्थन गर्न आग्रह गर्‍यो,” एचडब्लुपीएलको युक्रेन शाखाका संयोजक मारिया जाखार्चेन्कोले भने। उनले थपिन्, “यस कार्यक्रम मार्फत, एचडब्लुपीएलले युक्रेनमा शान्ति पुनर्स्थापना गर्न मानवीय सहयोग र अभियान गतिविधिहरू साझा गर्यो र डीपीसीडब्लुको भावनाका साथ शान्ति गतिविधिहरू जारी राख्ने छ। हामी युक्रेनी जनतालाई समर्थन गर्न अन्तर्राष्ट्रिय समुदायबाट थप ध्यानाकर्षण र सहयोगको अपेक्षा गर्दछौं।

युद्ध लामो भएकोले एचडब्लुपीएलले युक्रेनी नागरिकहरूको लागि अन्तर्राष्ट्रिय समर्थनको आवश्यकतालाई जोड दियो l एचडब्लुपीएलले साझेदार संस्थाहरूको लागि कोष सङ्कलन जानकारीको लागि एक परिचय पृष्ठ सिर्जना गरेको छ, जुन https://www.facebook.com/ngo.HWPL.cis/ मा पाउन सकिन्छ।

यसैबीच, एचडब्लुपीएल युक्रेन शाखाले अप्रिल १ देखि खाद्यान्न अभावमा परेका एचडब्लुपीएल शान्ति शिक्षाका विद्यार्थीहरूलाई मद्दत गर्न म्याकारोनी जस्ता किराना सामानहरू पठायो। – सामानहरू अन्य देशहरूमा एचडब्लुपीएल सदस्यहरूबाट कोष उठाएर प्रदान गरिएको थियो। फलस्वरूप,खेरसन र डोनेट्स्क प्रान्तहरूमा अवस्थित विद्यालयका प्राध्यापक र कर्मचारीहरू सहित करिब 300 जनाले राहत सामग्री प्राप्त गरे।


प्रकाशित : २०७९ बैशाख ११, आईतवार : प्रकाशित

ताजा समाचार
  • खोज खबर बिसेष
    थप