लोकप्रिय खबर

उखु किसानलाई ४५ दिन भित्रै अनलाईन पेमेन्ट गर्ने सरकारको तयारी: मन्त्री यादव

ख्रीष्टियन समुदायका प्रमुख तीन संस्था एनसिएफ, एनसिएस र एफएनसीएनबीच सात बुदेँ सहमति (सहमति पत्रसहित)

हवाई उडानको टुङ्गो नलाग्दा सन्दीपले सिपिएल खेल्नेबारे अन्योल

कानुन संशोधन नगरी स्थानीय निर्वाचन हुन सक्दैन : गुरुङ

माई नगरमा दोश्रो कोरोना संक्रमित भेटिए

अर्जुनधारा नगरपालिकाद्वारा कृषकलाई च्यापकटर (कुट्टी काट्ने) यन्त्र वितरण

अपाङ बाल शिक्षा सरोकार केन्द्रलाई खाध्यान्न तथा दैनिक आवश्यकीय सामाग्री प्रदान

दक्षिण कोरियामा रगत अभाव, समाधान गर्न१८हजार भन्दाबढीद्वारा बृहत रक्तदान

https://azpinup.com/
कोभिड–१९का कारण विश्वभर रगतकोअभाव भएको छ।रक्तअभावलाईमद्देनजरगर्दै जनवरी महिनामा अमेरिकन रेडक्रसले रोगीको उपचारमा ठुलो जोखिमदे खिएको भन्दै“राष्ट्रियरक्तसंकट“घोषणा गरेको थियो।यसै गरी मार्चमा, गैर–नाफामुलकअमेरिकीसंस्था मेमोरियल ब्लडसेन्टर्स (एमबीसी)ले ) समुहको रगतकोअभावदेखिएकोभन्दै“आपतकाल“घोषणाग¥यो।सो संस्थाले एकव्यक्तिले रक्तदान गर्दा तीनजनासम्मको ज्यान जोगाउन सक्ने भन्दै रक्तदानकाअपिल गरेकोथियो।

रेडक्रसका अनुसारदु र्घटनाबाट हुने गम्भीरचोटपटक, शल्यक्रिया, रक्तअल्पता, प्रसव र क्यान्सर लगायतका विभिन्न रोगको उपचारकालागि रगतकोआवश्यकता पर्छ।तर रगत कृत्रिमरूपमा उत्पादन गर्न नसकिने भएकालेर क्तदान एकमात्र उपाय भएको विज्ञहरू बताउँछन्।

दक्षिण कोरियामाअप्रिल१८देखि मे १सम्म भएको बृहत्ररक्तदान अभियानमा १८हजार भन्दाबढी सहभागि भएका थिए।यो अभियान देशकै सबैभन्दा ठूलो सामूहिक रक्तदानकोरूपमा अभिलिखित गरिएको थियो।रक्तदानमा सहभागि हुनेमा हेभेन्लीकल्चर, वर्ल्डपिस, रिस्टोरेसन अफ लाइटका स्वयंसेवक रसिन्छंजीचर्च अफ जीससका चर्चका सदस्यहरूथिए।
कोरियन रेडक्रस रक्तसेवाका प्रमुख नामसुनचोलेभने, “दक्षिणकोरियामा ओमिक्रोनको प्रभाव चरमसीमामा पुगेको बेला सिन्छंजीचर्चअफजीससले शुरु गरेको रक्तदान अभियान लेख डेरीमा वर्षाजस्तै भएको थियो।३दिनमा दाताको संख्या६हजार नाघेकोर धेरै मानिसहरु सहभागी भएकोमा हामीहरु आश्चर्यचकित भएकाछौं।हामी जीवन बचाउने यस समर्पणको कदर गर्छौं।”
कोरियन रेडक्रसको रक्त व्यवस्थापन केन्द्रकाअनुसार एकदिनको रक्तदानले३.५दिनको रक्त आपूर्तिहुन्छ (सामान्यताया१दिनकोरक्तआपूर्ति५,०२९रक्तदानबराबरहुन्छ)।स्वैच्छिक रक्तदानका कारणओमिक्रोनभेरियन्टले गर्दा यो वर्षको सुरुदेखि नै देखिएको रक्त अभाव एकैपटक समाधान भएकोछ।

“उनीहरूले जीवन–साझेदारी संचालनमा साँच्चै ठूलोकाम गरे।यो मात्रा एकवर्षको लागि रक्तदान गर्ने सेनाको दल बराबरहो।रक्तदाताको संख्या सामान्यदिनको तुलनामा झण्डै चारगुणा बढी छ, जसलेवर्तमानरक्तआपूर्तिसंकटलाईपारगर्नठूलोमद्दतगर्छ, “रक्तसेवाकाएकअधिकारीलेभने।

“हामीसन्२०२०मा कोभिड–१९कोउपचारको विकासको लागि राष्ट्रव्यापी प्लाज्मादानमा भागलिने सिन्छंजी चर्च अफ जीससका सदस्यहरूको पनि कदरगर्छौं,“उनले थपे।दक्षिण कोरियामा, रक्तदातालाई रक्तदानप्रमाणपत्र जारी गरिन्छ।प्रमाणपत्र रक्तक्षेपणको लागि भुक्तान गर्दा प्रयोग गर्न सकिन्छ जसले बिरामीहरूलाई रक्तक्षेपणशुल्ककटौती गरिन्छ।सिन्छंजीचर्चअफजीसस र एचडब्ल्यूपीएलका सबैदाताहरूले पनिउ पचारका लागि रगत चाहिने बिरामीको आर्थिक भार कमगर्न आफ्नो प्रमाणपत्रहरू समेत प्रदान गरेका थिए।

दक्षिण कोरियाको ख्वाछान्मा मुख्यालय रहेको सिन्छंजी चर्चअफ जीससले कोभिड–१९ महामारीको प्रारम्भिक चरणबाट निकैकष्ट भोगेपनि प्लाज्मार
रक्तदान लगायत स्वयंसेवी गतिविधिहरूमार्फत समुदायहरूलाई योगदान दिइरहेको छ।

दक्षिण कोरियाको सियोलमा मुख्यालयरहेको एचडब्लुपीएल, युएनइकोनोमिकर सामाजिक परिषद्र ग्लोबलकम्युनिकेसन विभाग अन्तर्गतको गैर–सरकारी संस्था हो, जसले शिक्षा, राहत कार्यहरू, र नागरिक समाजसँग ऐक्यबद्धतामा आधारित युवा सशक्तिकरणमार्फत दीर्घकालीन शान्तिपरियोजनाहरू सञ्चालन गर्दछ।यसका १९३देशहरूमा अन्तर्राष्ट्रिय संगठनहरू छन्।


प्रकाशित : २०७९ जेष्ठ ३, मंगलवार : प्रकाशित

ताजा समाचार
  • खोज खबर बिसेष
    थप
  •