लोकप्रिय खबर

उखु किसानलाई ४५ दिन भित्रै अनलाईन पेमेन्ट गर्ने सरकारको तयारी: मन्त्री यादव

ख्रीष्टियन समुदायका प्रमुख तीन संस्था एनसिएफ, एनसिएस र एफएनसीएनबीच सात बुदेँ सहमति (सहमति पत्रसहित)

हवाई उडानको टुङ्गो नलाग्दा सन्दीपले सिपिएल खेल्नेबारे अन्योल

कानुन संशोधन नगरी स्थानीय निर्वाचन हुन सक्दैन : गुरुङ

माई नगरमा दोश्रो कोरोना संक्रमित भेटिए

अर्जुनधारा नगरपालिकाद्वारा कृषकलाई च्यापकटर (कुट्टी काट्ने) यन्त्र वितरण

अपाङ बाल शिक्षा सरोकार केन्द्रलाई खाध्यान्न तथा दैनिक आवश्यकीय सामाग्री प्रदान

सुन्दै अ’चम्म लाग्ने एउटा य’स्तो गाउँ , जहाँ ८ हजार मानि’सहरु समुन्द्र’माथि नै बस्छन्

एजेन्सी/ समुन्द्रमा पनि मानिस बस्ने घर बन्दो रहेछ भन्ने सुन्दा अचम्म लाग्न सक्छ । तर यो साँचो हो । समुन्द्रमा पानी जहाज चलेको सुन्दै आईरहँदा अब समुन्द्रमा मानिसको बस्ती पनि बनेको सुन्दा अचम्म लाग्नु स्वभाविक नै हो । यो अचम्म लाग्ने कुरा छिमेकी देश चीनको हो ।

चीनमा एउटा गाउँ छ बनाईएको छ जुन समुन्द्रमा तैरिन्छ । उक्त गाउँ विश्वकै यस्तो गाउँ हो जो पुरै समुन्द्रमा बसेको छ । समुन्द्रमा बनेको उक्त गाउँ आजभन्दा १३ सय वर्ष पुरानो हो । वर्तमानमा करिब ८५ सय मानिसहरु यस समुन्द्रमा जीवन यापन गरिरहेका छन् । यहाँ बस्ने सबै मानिसहरुले माछा मा’र्ने काम गर्छन् । उनीहरुलाई टांका भनिन्छ ।

चीनमा केही वर्ष पहिले टांका जातिका मानिसहरु शासकको उत्पी’डनबाट डरा’एर समुन्द्र किनारमा आएका थिए । दक्षिणपूर्वी चीनमा यी माछा मा’र्नेको परिवार आफ्नो परम्परागत डुंगामा रहन्छन् । समुन्द्रमा माछा मा’र्ने बस्ती फुजियान राज्यमा दक्षिणपूर्वको निंगडे सिटीको नजिक समुन्द्रमा तैरिइरहन्छन् । उनीहरुलाई जिप्सीज अफ द सी पनि भनिन्छ । यी मानिसहरु किनारमा पनि आउँदैनन् र बाहिरी मानिससँग कुनै नाता राख्दैनन् ।

वास्तवमा चीनमा ७ सय इस्वी मा तांग राजवंशको शा’सन थियो । उक्त समयमा टांका जनजाति समुहका मानिसहरु यु’द्धबाट बाँच्नको लागि समु्न्द्रमा आफ्नै नावमा बस्न थालेका हुन् । त्यो समयदेखि जिप्सीज अन द सी भनिन थालियो र कहिले कहिले जमिनमा आउने गर्छन् ।


प्रकाशित : २०७९ जेष्ठ २५, बुधबार : प्रकाशित

ताजा समाचार
  • खोज खबर बिसेष
    थप
  •