लोकप्रिय खबर

उखु किसानलाई ४५ दिन भित्रै अनलाईन पेमेन्ट गर्ने सरकारको तयारी: मन्त्री यादव

ख्रीष्टियन समुदायका प्रमुख तीन संस्था एनसिएफ, एनसिएस र एफएनसीएनबीच सात बुदेँ सहमति (सहमति पत्रसहित)

कानुन संशोधन नगरी स्थानीय निर्वाचन हुन सक्दैन : गुरुङ

हवाई उडानको टुङ्गो नलाग्दा सन्दीपले सिपिएल खेल्नेबारे अन्योल

माई नगरमा दोश्रो कोरोना संक्रमित भेटिए

अर्जुनधारा नगरपालिकाद्वारा कृषकलाई च्यापकटर (कुट्टी काट्ने) यन्त्र वितरण

राष्ट्रिय सभाको भागबन्डा : कांग्रेसले ६ पाउँदा माओवादी र समाजवादीलाई ५/५ सिट

सार्वजनिक र निजी क्षेत्रहरूका विश्वव्यापी अगुवाहरूद्वारा शान्ति संस्थागत गर्नको लागि संयुक्त आवाजको लागि आह्वान

 

सेप्टेम्बर १८ मा, सेप्टेम्बर १८ एचडब्लूपीएल विश्व शान्ति शिखर सम्मेलनको ८ औं वार्षिकोत्सव ‘ संस्थाको रूपमा शान्ति: दिगो विकासको लागि आधार’ शीर्षकको साथ अनलाइन आयोजना गरियो। संयुक्त राज्य अमेरिका, जर्मनी, दक्षिण अफ्रिका, अष्ट्रेलिया, फिलिपिन्स, दक्षिण कोरिया आदि लगायत विश्वका १४६ देशमा आयोजित यो कार्यक्रममा ५,००० सहभागीले विश्व समुदायले कोभिड-१९ महामारीलाई जित्न बाँकी नै रहेको र रुस-युक्रेन द्वन्द्वका कारण उत्पन्न भएको अर्को खतराको सामना गरिरहेको अवस्थामा शान्तिलाई संस्थागत गरेर दिगो विकासको ग्यारेन्टी गरिएको महत्त्वलाई पुन: पुष्टि गर्न अनलाईन प्रशारणद्वारा सहभागिता जनाए।

सन् २०१४ को सेप्टेम्बर १८ मा पहिलो पटक शान्ति शिखर सम्मेलन भएको बेलादेखि, हेभेन्ली कल्चर वल्ड पिस रिस्टोरेशन अफ लाइट (एचडब्लुपीएल), संयुक्त राष्ट्रसंघ इकोसोक अन्तर्गतको अन्तर्राष्ट्रिय शान्ति एनजीओले सामूहिक रूपमा राज्य प्रमुख, मन्त्रीहरू, कानून निर्माताहरू, धार्मिक अगुवाहरू, शिक्षाविद्, युवा र महिला अगुवाहरू, र पत्रकारहरू सहित विभिन्न अभिनेताहरूसँग कार्यहरू विश्वव्यापी स्तरमा शान्ति निर्माणको लागि ऐक्यबद्धताको लागि आह्वान गरेको छ। यस वार्षिक शिखर सम्मेलनले हरेक वर्ष विश्वभरका सरकार र नागरिक समाजसँगको सहकार्यमा शान्ति गतिविधि र उपलब्धिहरू साझा गर्दछ।

विश्व स्तरमा शान्ति निर्माणको कारणको सन्दर्भमा, एचडब्लुपीएलका अध्यक्ष म्यान ही लीले भने, “विश्व समाज अप्रत्याशित कोभिड-१९ बाट पीडित भएको छ जसले हरेक देशलाई प्रहार गरेको छ। समस्याहरुका बिचमा मानिसहरु एक्लै छैनन् । हामी एउटै विश्वव् समाजमा बस्छौं, र हामी छिमेकी र परिवार हौं। हामी प्रत्येक जना हाम्रो संसारलाई बस्नको लागि राम्रो ठाउँ बनाउन जिम्मेवार छौं। र के हामीले असल संसार हाम्रा सन्तानहरूलाई हस्तान्तरण गर्नु पर्दैन र?”

माननीय सुरिनामको राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष मारिनस बीले “शान्ति निर्माण गर्न र द्वन्द्व रोक्न संसदहरूको भूमिका महत्त्वपूर्ण हुन्छ” भन्दै विधायिका स्तरमा शान्ति स्थापना गर्न इच्छुकता व्यक्त गर्नुभयो। उनले थपे, “एचडब्लुपीएल सँगको सहकार्यमा राष्ट्रिय सभाले शान्तिको चेतना जगाउन र शान्ति शिक्षा सम्बन्धी नीति र कार्यक्रमहरूलाई प्रोत्साहित गर्न त्यसै अनुरुप गतिविधिहरू मार्फत युद्ध अन्त्य गर्न र शान्तिको संस्कृति फैलाउन सहयोगको संयन्त्र स्थापना गर्न चाहन्छ।”

अक्टाभिया अल्फ्रेड, शिक्षा मन्त्री, मानव संसाधन योजना, व्यावसायिक प्रशिक्षण र डोमिनिकाको राष्ट्र माननीय भने कि एचडब्लुपीएलको शान्ति शिक्षा ” सामाजिक अध्ययनमा एकीकृत, र स्ट्यान्ड-अलोनको रूपमा पनि ” डोमिनिकाको राष्ट्रिय विद्यालय पाठ्यक्रममा पेश गरिएको थियो। देशको नागरिक शास्त्र पाठ्यक्रममा शैक्षिक स्रोत विकास गर्ने कारणका लागि, उनले भनिन् कि एचडब्लुपीएल शान्ति पाठ्यक्रम “विद्यार्थीहरूको मात्र नभई, शिक्षकहरूलाई पनि उनीहरूले आफ्ना साथीहरू र उनीहरूका आमाबाबुलाई घर लैजाने चुनौतीहरूलाई सम्बोधन गर्न मद्दत गर्दछ ।”

फिलिपिन्सको श्री श्री राधा माधव मन्दिरका मन्दिर अध्यक्ष महेन्द्र दासले शान्तिमा योगदान पुर्‍याउन धर्मको भूमिकाको सन्दर्भमा अन्तरधार्मिक संवादको लागि संस्थागत दृष्टिकोण प्रस्तुत गरे। उनले धार्मिक भ्रममा आधारित द्वन्द्व रोक्न अन्तर्राष्ट्रिय आदानप्रदान र कार्यक्रमहरूलाई नियमित गर्दै शान्तिको आधारशिलाको सुरुवात हुनसक्ने सुझाव दिए।

आईपीवाईजीका महानिर्देशक श्री चुङ यंग-मिनले शान्तिका लागि अन्तर्राष्ट्रिय कार्यको मुख्य खेलाडीको रूपमा युवाहरूको भूमिकालाई जोड दिँदै “विश्वभरका युवाहरूको आधारभूत अधिकारको रक्षा गर्न ताकि कोहिँ पनि पछाडि नछुट्टि सुखी जीवन बिताउन सकून्” भनी ५९ देशहरूमा १,५०० विश्वव्यापी युवाहरूको लागि शिक्षा कार्यक्रमहरूको आयोजना गरिएको बताउनुभयो।

कार्यक्रमको विवरण तलको युट्युब लिङ्क मार्फत हेर्न सकिन्छ।

युट्युब लिंक: https://youtu.be/UXlB4XzQHQ4 (अंग्रेजी)

 


प्रकाशित : २०७९ आश्विन ३, सोमबार : प्रकाशित

ताजा समाचार
  • खोज खबर बिसेष
    थप