लोकप्रिय खबर

उखु किसानलाई ४५ दिन भित्रै अनलाईन पेमेन्ट गर्ने सरकारको तयारी: मन्त्री यादव

ख्रीष्टियन समुदायका प्रमुख तीन संस्था एनसिएफ, एनसिएस र एफएनसीएनबीच सात बुदेँ सहमति (सहमति पत्रसहित)

कानुन संशोधन नगरी स्थानीय निर्वाचन हुन सक्दैन : गुरुङ

हवाई उडानको टुङ्गो नलाग्दा सन्दीपले सिपिएल खेल्नेबारे अन्योल

माई नगरमा दोश्रो कोरोना संक्रमित भेटिए

अर्जुनधारा नगरपालिकाद्वारा कृषकलाई च्यापकटर (कुट्टी काट्ने) यन्त्र वितरण

राष्ट्रिय सभाको भागबन्डा : कांग्रेसले ६ पाउँदा माओवादी र समाजवादीलाई ५/५ सिट

दिगो शान्ति समर्थनको लागि राष्ट्रिय शान्ति सम्मेलन र शान्ति स्मारक स्थापना

पहिलो राष्ट्रिय शान्ति सम्मेलन २०२३ सालको जनवरी २५ मा फिलिपिन्समा आयोजना गरिएको थियो। उक्त सम्मेलनको मूल नारा ‘शान्तिले एक राष्ट्र, एक भविष्य निर्माण गर्छ–शान्ति यहाँ छ’ रहेको थियो र यसमा १,५०० भन्दा बढी शान्ति अधिवक्ताहरूको सहभागिता थियो। मार्कोस प्रशासनको एजेन्डासँग अनुरुप शान्तिको माध्यमबाट राष्ट्रिय एकताको प्राप्तितर्फ समग्र मार्गचित्र निर्माण गर्न उक्त सम्मेलन आयोजना गरिएको हो ।

२४ जनवरी २०२३ को दिन युद्धको अन्त्य र शान्तिको पालनाको समर्थनको लागि मलाटेके प्लाजा असुन्सियोनमा शान्ति स्मारक अनावरण गिरएको छ। दक्षिण कोरियाकोको शान्ति संस्था हेभनेली कल्चर, वर्ल्ड पीस, रिस्टोरेशन ऑफ लाइट (एचडब्लुपीएल )को सहयोगमा यस परियोजनाको नेतृत्व क्लब ऑफ मनिलो मेट्रो९आरसिएमएम० ले गरेको थियो। सम्मेलनले राष्ट्रपति बोङबोङ मार्कोसलाई जनवरी २४ लाई राष्ट्रिय शान्ति दिवसु वा युद्धविराम दिवसू घोषणा गर्न आह्वान गर्नका लागि पाँच बुँदे प्रस्तावहरूको मस्यौदा तयार गर्न सफल भयो र स्मारकले ूशान्तिको घोषणा र युद्धको अन्त्य र डिक्लेरेसन अफ पिस एण्ड सेसेसन अफ वार ९डीपीसीडब्ल्यू०ू को समर्थनको अभिव्यक्तिको रूपमा कार्य गर्दछ जुन नागरिक र सरकारहरूद्वारा शान्ति निर्माण प्रयासहरूको वकालत गर्न कानूनमा अन्तर्राष्ट्रिय विशेषज्ञहरूद्वारा तयार गरिएको थियो । मनिलाको सिटी काउन्सिलले पनि डीपीसीडब्ल्यू र आरसिएमएम र एचडब्लुपीएल लाई शिक्षा, स्वयंसेवी परियोजनाहरू र युवाहरूका लागि विभिन्न गतिविधिहरू मार्फत शान्ति कार्यहरू सँगै गर्न प्रतिबद्ध रहेको समर्थन गर्ने प्रस्तावमा हस्ताक्षर गरी पारित गर्‍यो।


डा। अदमत शान्ति निर्माणमा उनको योगदानको कदरस्वरूप गत वर्ष अहिंसात्मक शान्तिका लागि प्रतिष्ठित सम्मानित महात्मा एमके गान्धी पुरस्कार प्राप्त गर्ने पहिलो फिलिपिनो व्यक्ति हुन्। हामी हाम्रो देशमा शान्तिको शासन चाहन्छौं। शान्ति हामी सबैले बोल्ने भाषा र हरेक फिलिपिनो र हरेक विदेशीले बुझ्ने भाषा होस् भन्ने हामी चाहन्छौं। आज शान्तिलाई महामारीको रूपमा घोषणा गरौं। मानिसहरूलाई शान्तिमा आराम गर्न होइन तर शान्तिमा बाँच्न संक्रमित गरौंू पहिलो राष्ट्रिय शान्ति सम्मेलनमा डा। अदमतले भने।

राष्ट्रिय शान्ति सम्मेलन र शान्ति स्मारकको अनावरण दुबैमा हेभनेली कल्चर, वर्ल्ड पीस, रिस्टोरेशन ऑफ लाइट ९एचडब्लुपीएल०का अध्यक्ष ९२ वर्षीय कोरियाली युद्धका दिग्गज ली म्यान(हीले उपस्थिती जनाउनु भएको थियो।

ूद्वन्द्व पछि मिन्डानाओमा शान्ति स्थापना विश्वव्यापी रूपमा परिचित हुँदै छ। यो शान्तिको लागि मृत्युलाई जीवनमा परिवर्तन गर्ने विषय हो। मिन्डानाओ र फिलिपिन्सबाट सुरु गर्दै, जब हामी प्रेममा एकताबद्ध हुन्छौं, हाम्रो संसारमा शान्ति आउनेछ। यस कारणले गर्दा, फिलिपिन्सका सबैजना एक बन्नुपर्दछ र शान्तिका दुतहरूको रूपमा मिलेर काम गर्नुपर्दछ,ू अध्यक्ष लीले पहिलो राष्ट्रिय शान्ति सम्मेलनमा भन्नुभयो ।

शान्ति स्मारकको अनावरण कार्यक्रममा उहाँले भन्नुभयो, ‘मैले ३२ पटक विश्व भ्रमण गरेको छु र भावी पुस्ताका लागि शान्तिको भूमिलाई विरासतका रूपमा छोड्नुपर्ने भएकाले युद्ध अन्त्यको कुरा गरेको छु र यो देश फिलिपिन्सले सो देखाइरहेरको छ । शान्तिको काम गर्न हामीले गर्न सक्ने हरेक थोक गरौँ।

शान्ति स्मारक अनावरण कार्यक्रममा मनिलाका उपमेयर जोन मारभिन निटोले शान्ति निर्माणमा आफ्नो समर्थन व्यक्त गर्दै भने, ूमनिलाको सहर सरकारले हाम्रा नागरिकहरूको हरेक चासोमा शान्तिपूर्ण समाधानको वकालत गरिरहेको छ‘ शान्ति प्रवर्द्धनमा हामी तपाईंसँग एक छौं। शान्ति बिना, हामी सबैका लागि अत्यावश्यक विश्वास, सहयोग र समावेशीताको स्तर कहिल्यै प्राप्त गर्न सकिदैन।।। हाम्रो समाजमा शान्तिले शासन गरोस् ।

राष्ट्रिय शान्ति दिवसको घोषणाचाही हरेक वर्ष देशव्यापी रुपमा शान्ति सम्बन्धी गतिविधिहरु अवलोकन गर्ने र मनाउने संयन्त्र हुने आयोजकहरुको विश्वास छ । साथै, आरसीएमएम र एचडब्लूपीएल शिक्षा, स्वयंसेवी परियोजनाहरू र युवाहरूको लागि विभिन्न गतिविधिहरू मार्फत शान्ति कार्यहरू सँगै अघि बढाउन प्रतिबद्ध छन्।
एक दशक लामो जनयुद्ध हालै अन्त्य भएको नेपाल अहिले शान्ति पहलमार्फत राष्ट्रिय एकता र मेलमिलापको प्रवर्द्धनमा केन्द्रित छ । यस देशमा शान्ति शिक्षा र समुदायमा आधारित शान्ति निर्माण कार्यक्रमहरू प्रवर्द्धन गर्न धेरै संस्थाहरूले काम गरिरहेका छन्। फिलिपिन्स जस्तै, नेपालले पनि शान्ति निर्माणका प्रयासहरूमा युवाहरूलाई संलग्न गराउनुको महत्त्वलाई स्वीकार गर्दछ, किनकि उनीहरू देशको उत्तराधिकार प्राप्त गर्ने र भविष्य स्वरूप निर्माण गर्ने व्यक्ति हुन्।

प्रत्येक देशको विविध परिस्थिति र सन्दर्भ फरक हुन सक्छ। यद्यपि, राष्ट्रिय शान्ति दिवसको अवधारणा र रोटरी क्लब अफ मनिला मेट्रो र हेवेनली कल्चर, वर्ल्डपिस, रेस्टोरेसन अफ लाईट जस्ता संस्थाहरूको प्रयासले शिक्षा र स्वयम्सेवाको माध्यमबाट नेपालमा शान्ति प्रवर्द्धन गर्न यस्तै शान्तिको लागि प्रेरणा वा नमूनाको रूपमा सम्भवत काम गर्न सकिन्छ।


प्रकाशित : २०७९ माघ १६, सोमबार : प्रकाशित

ताजा समाचार
  • खोज खबर बिसेष
    थप