लोकप्रिय खबर

उखु किसानलाई ४५ दिन भित्रै अनलाईन पेमेन्ट गर्ने सरकारको तयारी: मन्त्री यादव

ख्रीष्टियन समुदायका प्रमुख तीन संस्था एनसिएफ, एनसिएस र एफएनसीएनबीच सात बुदेँ सहमति (सहमति पत्रसहित)

कानुन संशोधन नगरी स्थानीय निर्वाचन हुन सक्दैन : गुरुङ

हवाई उडानको टुङ्गो नलाग्दा सन्दीपले सिपिएल खेल्नेबारे अन्योल

माई नगरमा दोश्रो कोरोना संक्रमित भेटिए

अर्जुनधारा नगरपालिकाद्वारा कृषकलाई च्यापकटर (कुट्टी काट्ने) यन्त्र वितरण

राष्ट्रिय सभाको भागबन्डा : कांग्रेसले ६ पाउँदा माओवादी र समाजवादीलाई ५/५ सिट

परिवारको लागि बनाउदै गरेको अचार आज अल्फा पिकल उधोग

कोभिड–१९ सङ्क्रमणको जोखिमलाई नियन्त्रण गर्न विश्वको अन्य देशमा झैँ नेपालभर दोस्रो पटक निषेधाज्ञा जारी गरिएको थियो । दोस्रो नाकाबन्दी अघि नै पहिलो प्रतिबन्ध आएपछि बजार गतिविधि केही खुकुलो भएको थियो । यसैबीच, नागरिकहरू कृषि व्यवसायतर्फ आकर्षित भएका थिए । त्यसैले वीरेन्द्रनगर–१० एकतानगरका एक दम्पती पनि पछिल्लो समय कृषि उत्पादनमा लागेका थिए ।

घर नजिकै छिमेकीको खाली जग्गा भाडामा लिएर ब्रोइलर कुखुरापालन व्यवसाय सुरु गरेको थियो । पहिलो चरणमा १२० वटा ब्रोइलरबाट शुरु भएको कृषि व्यवसाय दोस्रो चरण पार गर्न खोज्दा अचानक ब्रोइलर कुखुराको बजार मूल्य ओरालो लागेको हो ।

वीरेन्द्रनगर–१० निवासी भगवती परियार सम्झन्छिन्, ‘सुरुमा पाल्ने ब्रोइलर राम्रो थियो । मुल्य पनि भेटियो । फेरि, चल्लाहरूको संख्या दोब्बर गरेर, हामीले तिनीहरूलाई पाल्यौं। मूल्य अचानक घट्यो। पछि, तेस्रो र चौथो पटक पनि त्यस्तै भयो। त्यसबेला ब्रोइलर कुखुराको थोक मूल्य प्रतिकिलो १ सय ४० रुपैयाँमा झर्दा भगवती कृषि व्यवसायबाट सन्तुष्ट भएनन् ।

ब्रोइलर कुखुरापालन व्यवसायलाई निरन्तरता दिन नसक्ने समय आएको पनि घरपरिवारमा सुनाइयो । एक साताभित्र भगवतीका श्रीमानले अचार उद्योग स्थापना गर्ने नयाँ योजना ल्याए । उनले भनिन्, ‘उनले सपनामा अचार उद्योग देखेको बताए । र उसले नाम अल्फा पिकल हाउस हो भन्यो। मैले पनि अचार मासु बनाउन आग्रह गरें ।

त्यहाँबाट सुरु भयो ‘अल्फा पिकल हाउस’ को यात्रा । उद्योग स्थापना गर्नुअघि भगवतीसँग अचारको धेरै अनुभव थियो। उनी सधैं घरमा अचारको बक्सा बनाउँथिन् । परिवारले पनि उनीबाट अचार बनाइदिन्थे । उनी सम्झन्छिन्, ‘मैले बनाएको अचार घरमा मन पर्थ्यो ।

किनभने, मैले बनाएको अचारको स्वाद अर्कै थियो । तर, भगवती मासुको अचारमा खासै अनुभवी थिइनन् । थोरै लगानीमा अल्फा पिकलको यात्रा सुरु भएको हो । परिवारका सदस्यहरूले अचार मन पराए, छिमेकीहरूले मन पराए, साथीहरूले मन पराए। अब उद्योग दर्ता गरी अल्फा अचार बजारमा ल्याउने योजना भयो । कुखुराको बजार मूल्य घटेपछि सबै कुखुरालाई अचार बनाउन प्रयोग हुन थाल्यो ।

अहिले उद्योगले ११ प्रकारका अचार उत्पादन गरिरहेको छ । मासिक एक लाख रुपैयाँसम्मको अचार बिक्री हुने गरेको उनी बताउँछिन् । यसबाट करिब ३० देखि ३५ प्रतिशतसम्म आम्दानी हुने गरेको छ ।

 

अचार मा विविधता

भगवतीलाई सोनु वराइलीको नामले पनि चिनिन्छ। अहिले उनी इन्डस्ट्रीमा अल्फा अचारको नामले चिनिन थालेकी छिन् । निषेधाज्ञाका क्रममा सुरु भएको यो योजना अहिले उद्योग दर्ताको दोस्रो वर्षबाट गुज्रिरहेको छ । उद्योगले अहिले माछा र मासुका लागि तीन प्रकारका अचार बनाउँछ। त्यस्तै तरकारीको सातारी र अमलाको गलका पनि उद्योगका उत्पादन हुन् ।

भगवतीको चाहना र उनको लगनशीलता यी उत्पादनहरूमा जोडिएको छ। उद्योगले कर्मचारी छैनन् । भगवती आफैं अचार उत्पादन गर्छिन्। तर उद्योगको लगानी र उत्पादन विस्तार योजना भने चलिरहेको छ । माछा-मासुको अचारको लागि, त्यहाँ ‘वाफ्को अचार, कुखुराको मासु अचार, बांगुर मासु अचार र सिद्रा माछा अचार’ छन्।
त्यस्तै ‘दल्ले खुर्सानी र तामाको अचार, मूल र दाले खुर्सानीको अचार, अमलाको अचार, मेथीको अचार, लसुन र अदुवाको अचार, तैमुरको चप’ जस्ता अचार पनि उद्योगका उत्पादन हुन् । शौखले उत्पादन गरेको अचारबाट हुने आम्दानी भगवतीको परिवारको आम्दानीको मुख्य स्रोत बनेको छ ।

 

उपभोक्ताको स्वाद अनुसार अचार

हालसम्म वीरेन्द्रनगर बजार उत्पादन बिक्री र वितरणका हिसाबले उद्योगका लागि मुख्य बजार हो । साथै, भगवतीका श्रीमानले अचार बेच्न र बजार ब्यबस्थापनमा सहयोग गरिरहेका छन्। अन्य जिल्लामा पुगेपछि अचार लिएर पुग्छन् र उपभोक्तालाई बेचेर सिधै फर्किन्छन् ।

अल्फा पिकलले घरेलु व्यापारको स्तरबाट आफ्ना ग्राहकहरूलाई जोड्न थालेको छ। यहाँ तयारी उत्पादक कम्पनीका ग्राहक मात्रै होइन, स्वाद अनुसारको अचार बनाउन पनि ग्राहकको माग छ । भगवतीले भनिन्, “ग्राहकहरूले पनि खासी, टर्की, स्थानीय कुखुरालगायतका सामग्रीहरू थपेर अचार बनाउन आग्रह गर्छन् । माग अनुसारको अचार पनि बनाउँछौं ।

बजारमा भारतीय अचारको चाप पनि यही अल्फा पिकल हाउसमा छ । सस्तो र आकर्षक देखिने भारतीय अचारको सामु अल्फा पिकलले आफ्ना उत्पादनहरू उपभोक्ताका लागि ल्याउने तयारी गरेको छ । तर लगानीको अभावका कारण अल्फा पिकलले आफ्ना उपभोक्ताको संख्या बढाउन र बजारमा आफ्नो पकड कायम गर्न सकेको छैन । यसैबीच, अल्फा पिकल स्वाद र स्वास्थ्यका हिसाबले उत्कृष्ट भएको दाबी गरेको छ ।

उनले भनिन्, “पहिले भारतीय अचार र हाम्रो अचार सँगै चाखेपछि ग्राहकले हाम्रो उत्पादन किनेको उदाहरण छ। हाम्रो अचार नेपाली स्वाद अनुसार हो। नुन, तीतो र खट्टा मिश्रित छन्। त्यसकारण हामी ढुक्क छौं।

“हातले बनाएको उत्पादन”

उद्योगमा धेरै उपकरण र प्रविधिको अभाव छ, अल्फा पिकलका उत्पादनहरू ‘हातले बनाएको’ भन्दा फरक हुनु हुँदैन। यस क्षेत्रका उद्योगहरूले तरकारी रोप्ने, काट्ने, सुकाउने र भण्डारण गर्न विभिन्न प्रविधि र उपकरणहरू प्रयोग गर्छन्।

 

यसले उद्योगहरूलाई उत्पादन लागत घटाउन पनि मद्दत गर्छ। तर प्रतिबन्ध अवधिमा सुरु भएको अल्फा अचार हालमा भगवती आफैं लसुलको बोक्रा छल्छिन्, मसला पिसेर अचार बनाउँछिन्।

हामीले उद्योगमा मेसिन उपकरण जडान गर्न सकेका छैनौं। अहिलेसम्म अचार बनाउने, प्याकिङ गर्ने जस्ता काम हातैले गर्ने गरेको छ ।” भगवती आफैंले चाहेको व्यवसायको ज्ञानले उद्योग चलाएकी छिन् ।

यसैबीच उनले विभिन्न समयमा अचार व्यवसायको तालिम पनि लिएकी छिन् । उद्योगले मासु सुकुटीको सम्भावना पनि देखेको छ ।


प्रकाशित : २०७९ फाल्गुन १८, बिहीबार : प्रकाशित

ताजा समाचार
  • खोज खबर बिसेष
    थप