लोकप्रिय खबर

उखु किसानलाई ४५ दिन भित्रै अनलाईन पेमेन्ट गर्ने सरकारको तयारी: मन्त्री यादव

ख्रीष्टियन समुदायका प्रमुख तीन संस्था एनसिएफ, एनसिएस र एफएनसीएनबीच सात बुदेँ सहमति (सहमति पत्रसहित)

कानुन संशोधन नगरी स्थानीय निर्वाचन हुन सक्दैन : गुरुङ

हवाई उडानको टुङ्गो नलाग्दा सन्दीपले सिपिएल खेल्नेबारे अन्योल

माई नगरमा दोश्रो कोरोना संक्रमित भेटिए

अर्जुनधारा नगरपालिकाद्वारा कृषकलाई च्यापकटर (कुट्टी काट्ने) यन्त्र वितरण

राष्ट्रिय सभाको भागबन्डा : कांग्रेसले ६ पाउँदा माओवादी र समाजवादीलाई ५/५ सिट

एस्फोडेल पब्लिक स्कूलमा HWPL शान्ति शिक्षक कार्यक्रम आयोजना

अगस्ट 22 देखि अक्टोबर 13 सम्म, HWPL शान्ति शिक्षक तालिम काठमाण्डौ, नेपालको एस्फोडेल पब्लिक स्कूलमा भयो। कुल 14 वर्तमान शिक्षकहरूले भाग लिए, र अन्तिम दिन, अक्टोबर 13, शान्ति शिक्षक समारोह आयोजित गरियो।

Asphodel Public School र HWPL Peace Education बीचको सम्बन्ध 2021 मा सुरु भयो। Asphodel School का उप प्रधानाध्यापक र यसका संस्थापक बिवा कालिका मल्ल श्रेष्ठलाई HWPL Peace Education मा परिचय गराइयो र विषयवस्तुबाट मोहित भए। पीस एजुकेटर तालिम धेरै पटक सिकिसकेपछि, उनले एसफोडेल पब्लिक स्कूलका शिक्षकहरूको लागि उनको आग्रहमा HWPL शान्ति शिक्षक प्रशिक्षण सुरु गरिन्।
14 शिक्षकहरूले शान्ति शिक्षाका सबै 12 विषयहरूलाई समेटेर आठ सत्रहरूमा शान्ति शिक्षक तालिम सिकेका थिए। विद्यालयको व्यस्त तालिकाको बावजुद, समर्पित शिक्षकहरूले इमानदारीपूर्वक भाग लिनको लागि समय निकाले, र विद्यालयका प्रिन्सिपल र उप प्रधानाध्यापकले विद्यालयको माग गरिएको समयतालिका भित्र अवसरको सुविधा दिए। शान्ति शिक्षाका लागि शिक्षकहरूको जोश नेपालको पोखरा क्षेत्रका स्थानीय पत्रिकामा पनि छापिएको थियो।
सुरुमा, शिक्षकहरूले शान्तिका लागि के गर्न सक्छन् भन्ने बारे अनिश्चित थिए जब उनीहरूले पहिलो पटक शान्ति शिक्षक प्रशिक्षण सुरु गरे। यद्यपि, शिक्षा पूरा गरेपछि, उनीहरूले शान्ति पाठ्यक्रम भित्र निश्चित जवाफहरू फेला पारे र शान्ति शिक्षक हुनुको महत्त्व र महत्त्व बुझे। उनीहरूले शान्ति शिक्षाविद् बनेकोमा खुशी र गर्व व्यक्त गरे।
एसफोडेल पब्लिक स्कुलका प्रिन्सिपल फडिन्द्रप्रसाद अधिकारीले शान्ति शिक्षाले विद्यार्थीमा सकारात्मक प्रभाव पार्ने कुरामा जोड दिँदै भने, “हामीले विद्यार्थीहरूलाई आफ्ना साथीहरू र साथीहरूलाई सम्मान गर्न सिकाउनुपर्छ। यदि तिनीहरूले आफ्ना सहपाठी र साथीहरूप्रति आदर राख्छन् भने, तिनीहरूले पक्कै पनि बदलामा सम्मान पाउनेछन्। यदि तिनीहरूले स्कूलमा शान्तिको बारेमा सिके भने, तिनीहरूले यसलाई घरमा लागू गर्नेछन्। यसो गर्दा विद्यार्थीहरू शान्ति कायम राख्ने असल नागरिक बन्नेछन्।”
उनले नेपालमा शान्ति शिक्षाको सकारात्मक प्रभावको अपेक्षा पनि व्यक्त गर्दै भने, ‘नेपालमा शान्ति शिक्षा लागू गर्दा बालबालिकाले एकअर्काप्रतिको सम्मान र मायाको मूल्य सिक्नेछन् । नागरिकमा शान्ति कायम गर्ने ज्ञान हुनेछ र हाम्रो देश थप सद्भाव र शान्त बन्नेछ। तिनीहरूले सबै संस्कृति र धर्महरूको बारेमा सिक्नेछन् र संस्कृति, जाति, लिङ्ग, वा जातीयताको पर्वाह नगरी हामीलाई एक ठान्नेछन्। सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण कुरा यो हो कि सम्पूर्ण मानवता एक हो। यस कार्यक्रमबाट नेपालका सम्पूर्ण समुदायले सद्भाव कायम गर्नेछन् ।”
अस्फोडेल पब्लिक स्कुलका उपाध्यापक बिवा कालिका मल्ल श्रेष्ठले विद्यालयको उपाध्यापकको हैसियतमा HWPL को शान्ति शिक्षा सञ्चालन गर्न पाएकोमा कृतज्ञता व्यक्त गरे। उनले भनिन्, ‘शान्ति आफैबाट सुरु हुन्छ र शान्तिको सिद्धान्त र दृष्टिकोणलाई आत्मसात गरेर, शान्तिमा परिवारलाई अँगालेर, शान्तिमा विद्यालय व्यवस्थापन गरेर, शान्तिमा समाजको नेतृत्व गर्ने र अन्ततः विश्वलाई शान्तिपूर्वक शासन गर्ने हो भने विश्व शान्ति आउने विश्वास लिएको छु । HWPL को शान्ति शिक्षा विश्वव्यापी शान्तिको लागि महत्त्वपूर्ण छ, र यस मार्फत विद्यार्थीहरू पनि शान्तिका नागरिक बन्नेछन्।


प्रकाशित : २०८० पुष १, आईतवार : प्रकाशित

ताजा समाचार
  • खोज खबर बिसेष
    थप